Fejér Megyei Békéltető Testület
Cím: 8000 Székesfehérvár, Hosszúsétatér 4-6.
Tel.: +36-22-510-310
E-mail:
Web: bekeltetesfejer.hu
Ügyfélfogadás:
Hétfő: 13-15 óra
Kedd: 13-15 óra
Szerda: 13-15 óra
A békéltető testület célja, hogy a fogyasztó és a szolgáltató között kialakult vitás kérdéseket egyezség megkötésével, bíróságon kívül rendezze. A fogyasztók számára a békéltető testületi eljárás egyszerűséget, gyorsaságot és költségkímélő eljárást garantál. Különösen a kis értékű árucikkek esetében gyakori, hogy a fogyasztók a bírósági út helyett békéltető testülethez fordulnak.
A békéltető testületek független testületek, amelyek a fővárosi, illetve a megyei kereskedelmi és iparkamarák által működtetett testületek. A Fejér megyében élők (és a Fejér megyei tartózkodási hellyel rendelkezők) a Fejér Megyei Kereskedelmi és Iparkamara által működtetett Fejér Megyei Békéltető Testülethez fordulhatnak panaszaikkal.
Magyarországon a békéltető testületek létrehozását és működésének jogi hátterét a fogyasztóvédelemről szóló 1997. évi CLV törvény hozta létre 1999. január 1-jétől. Országos és a Fejér Megyei Kereskedelmi és Iparkamara által működtetett Fejér Megyei Békéltető Testület eljárási szabályzata egységes szerkezetben, a fogyasztóvédelemről szóló 1997. év CLV törvény békéltető testületről rendelkező fejezetével.
Az eljárás célja
A békéltető testület célja, hogy a fogyasztó és a szolgáltató között fennálló vitás kérdéseket bíróságon kívül, gyorsan, egyszerűen, eredményesen rendezze. A békéltető testület egyet jelent a fogyasztói jogvitákban a lehető legrövidebb időn belüli, hatékony fogyasztói jogvédelemmel. A legfontosabb szempont a vitás felek közötti egyezség létrehozása. Az egyezséggel a kereskedők, szolgáltatók rövid időn belül teljesítik az egyezségben vállalt kötelezettségeiket.
A testületek hatásköre
A békéltető testületekhez azok az ügyek tartoznak, amelyekben a fogyasztó (panaszos) és a kereskedő/szolgáltató vitája a termék vagy szolgáltatás minőségével, biztonságával, egy szerződés megkötésével, teljesítésével kapcsolatos. Hatáskörükbe tehát az áruk és szolgáltatások minőségével, biztonságosságával, a termékfelelősségi szabályok alkalmazásával, valamint a szerződések megkötésével és teljesítésével kapcsolatos.
A testületek illetékessége
A fogyasztó (panaszos) lakóhelye vagy tartózkodási helye szerinti békéltető testület az illetékes. A békéltető testületek illetékessége a gazdasági kamarák illetékességi területeihez igazodik. A fogyasztó azon kamara mellett működő békéltető testülethez fordulhat panaszával, amelynek illetékességi területén lakik.