A közeledő mérlegkészítési határidő kapcsán Bárány Terézia könyvvizsgáló, okleveles nemzetközi adószakértő, a Diamant Könyvvizsgáló Kft. tulajdonos-ügyvezetője hívja fel a figyelmet a vállalkozások eredményét és adófizetési kötelezettségét is érintő jogszabályváltozásokra.
A cikk elolvasható a Gazdasági Kalauz legújabb számában, az alábbi linken: GAZDASÁGI KALAUZ
A korábbi évekhez hasonlóan 2021 évre vonatkozóan is több lépésben változtak a mérlegkészítés során figyelembeveendő adó és számviteli jogszabályok. Figyelemfelhívó cikkemben az év elejétől érvényes és az évközi változásokról egyaránt szólok.
A tőkevesztéssel küzdő cégeknél fontos lehet, hogy korábbi évektől eltérően 2021-ben már a tőketartalék változása is könyvelhető a változás időpontjával. A tőketartalék növekedése azonban csak akkor könyvelhető a cégbírósági bejegyzés vagy a változás időpontjával, ha a kapcsolódó eszköz átvétele megtörtént. Az előírás már a 2020 évi beszámoló összeállításánál is alkalmazható volt, de a saját tőkére való fontos és alkalmanként jelentős hatása miatt hívom fel rá a figyelmet ezúton is.
Változás történt az osztalék miatti követelés elengedésének elszámolásában. Az osztalék miatt elengedett kötelezettséget az eredménytartalék növekedéseként kell könyvelni az elengedés időpontjával, abban az esetben, ha a jóváhagyott osztalékból származó követelését a gazdasági társaság tulajdonosa elengedi.
A bruttó elszámolás alapelvétől eltérítésre került néhány gazdasági esemény könyvelése a nettó módon történő elszámolás körébe való átsorolással. Nettó módon csak az ügylet eredményét kell elszámolni, ha az üzleti év folyamán tárgyi eszközt, immateriális jószágot vagy követelést értékesítettek.
A beszámoló és a HIPA bevallás készítése során érdemes odafigyelni, hogy itt is változások történtek. 2021. január 1-jétől a 180 napot nem meghaladó ideiglenes építési munkálatok után már nem kell iparűzési adót fizetni. 2021 évről készített helyi iparűzési adó bevallásokat pedig már nem az önkormányzatokhoz, hanem elektronikus úton az illetékes adóhivatalhoz kell benyújtani.
A reprezentációra és üzleti ajándékra vonatkozó kedvező szabályozás 2021 év végéig volt érvényben. Aki nem értesült időben, önellenőrzéssel is igénybe tudja venni a 2021. június 10-től igénybe vehető csökkentett adófizetési kötelezettséget, mely szerint a nyári adócsomag részeként a szociális hozzájárulási adó hatály alá tartozó kifizetők 2021. 06. 10-től egészen a 2021. év végéig mentesültek a szocho kötelezettség alól a reprezentáció és üzleti ajándék juttatások tekintetében.
A módosítás időpontjától az év végéig e juttatások 1,18-as adóalap kiegészítéssel növelt összege után csak a 15 %-os Szja-t kell megfizetni, vagyis a korábbi 35,99 %-os adóterhelés helyett az év végéig csupán 17,7 %-os adóterheléssel kell számolni a reprezentáció és üzleti ajándékok tekintetében. Sajnos a KIVA-alanyok ebből a mentesítésből kimaradtak. A kedvezményt eddig igénybe nem vevő társasági adóalanyoknál a +/- nulla közeli eredmény - egy önellenőrzéssel - esetleg pozitívra fordulhat.
És végül egy társasági adó módosítás, amivel az adóalap csökkenthető: A felsőoktatásban újonnan létrehozott, közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítványok társasági adóalanyok által történő támogatását 2021. június 10-től tették lehetővé. Ennek megfelelően, ha egy társasági adóalany támogatást juttat közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítvány részére, akkor bizonyos feltételek megléte esetén a támogatást értékének 300 %-át is el lehet majd számolni adózás előtti eredményt csökkentő tételként.
Az FMKIK folyamatos könyvvizsgálattal is alátámasztott éves beszámolóját a május 24-i küldöttgyűlés hagyta jóvá, melynél természetesen az évet megelőző és évközi módosítások már az év folyamán alkalmazásra kerültek.