Nyilvántartásba vételi eljárás lépései
Szakirányú oktatást (szakmai elméleti és gyakorlati képzést) a szakképző intézmény vagy a duális képzőhely folytathat. A duális képzési forma egyaránt előnyös a tanulók és a gyakorlati képzők számára. A cégek saját igényeiknek, elvárásaiknak megfelelően képzett, fiatal munkaerőhöz juthatnak, a fiatalok pedig már a tanulóévek alatt megismerik a cég által használt technológiákat, eszközöket, a munkahelyi elvárásokat. A duális képzésben töltött évek alatt a tanulók piacképes tudást szerezhetnek. A szakképzésről szóló 2019. évi LXXX. törvény és a szakképzésről szóló törvény végrehajtásáról szóló 12/2020. (II. 7.) Kormányrendelet szerint meghatározott személyi, tárgyi és egyéb feltételek biztosításával lehet a duális képzésbe bekapcsolódni.
Lépések:
1. A feltételek meglétét és folyamatos fenntartását a területileg illetékes kereskedelmi és iparkamara ellenőrzi. A duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételhez a vállalkozásnak kérelmet kell benyújtania a területileg illetékes kereskedelmi és iparkamarához.
2. A szakképzésről szóló törvény végrehajtásáról szóló 12/2020. (II. 7.) Kormányrendelet 242. §-a tartalmazza azon előírásokat, amelyeknek meg kell felelnie a szakirányú oktatással foglalkozó oktatóra vonatkozóan, amelyek a következők:
- cselekvőképes, és nem áll a szakirányú oktatási tevékenység folytatását kizáró foglalkozástól eltiltás hatálya alatt,
- a duális képzőhely által vállalt szakmának megfelelő, államilag elismert, legalább középfokú szakirányú szakképzettséggel és legalább ötéves, az érintett szakképzettségnek megfelelő szakmai gyakorlattal rendelkezik és
- kamarai gyakorlati oktatói vizsgával rendelkezik.
Mentesül a kamarai gyakorlati oktató vizsga-letétel alól az, aki
- szakirányú mestervizsgával rendelkezik,
- duális képzőhely által vállalt szakmának megfelelő szakirányú felsőfokú szakképzettséggel és legalább kétéves szakirányú szakmai gyakorlattal,
- felsőfokú végzettséggel, szakirányú középfokú szakképzettséggel és legalább ötéves szakirányú szakmai gyakorlattal vagy
- a hatvanadik életévét betöltötte.
3. A nyilvántartásba vételi eljárás során, a duális képzőhelyeken a helyszíni szemle során az alábbi dokumentumokat szemrevételezhetik a kamarai szakértők:
- Duális képzőhely minőségirányítási szempontrendszere (KAMSZER)
- Minden szakma esetében a Szakmajegyzék szakmáihoz tartozó képzési és kimeneti követelmények (az ún. KKK-k) tartalmazzák azon tárgyi feltételek, eszközök és berendezések listáját, amelyekkel feltétlenül rendelkeznie kell a képzőhelynek. A nyilvántartásba-vételi eljárás során a területileg illetékes kereskedelmi és iparkamara ellenőrzi ezeknek az eszközöknek a meglétét, az állapotát és a biztonságos használat körülményeit, dokumentációját.