SZAKKÉPZÉSI MUNKASZERZŐDÉS
2020. szeptember 1-jétől a tanulmányaikat – 2020. május 31-ét követően létesített tanulói jogviszonyban – megkezdő tanulók már az új képzési rendszer szerinti oktatásban vesznek részt. Az ágazati alapoktatást követően, a sikeres ágazati alapvizsga után a tanulók szakirányú oktatása elsősorban – kamarai támogató tevékenység alapján – duális képzőhelyen folyhat. Szakképzési munkaszerződés a szakirányú oktatás kezdő napjával kezdődő hatállyal a szakirányú oktatás egészére kiterjedő határozott időtartamra köthető.
Az új szakképzési rendszerben a tanuló, illetve a képzésben részt vevő személy a szakirányú oktatásban a szakképző intézményben vagy szakképzési munkaszerződéssel a duális képzőhelyen vehet részt.
Szakképzési munkaszerződés azzal a tanulóval, illetve a képzésben részt vevő személlyel köthető, aki a szakmára előírt egészségügyi feltételeknek és pályaalkalmassági követelményeknek megfelel.
A szakirányú oktatás szakképzési munkaszerződéssel történő megvalósítását a jogszabály elvileg már 2020 szeptemberétől lehetővé teszi, finanszírozási háttere viszont csak 2021. január 1-jétől biztosított, hiszen a szakirányú oktatás – egyes speciális esetek kivételével – leghamarabb 2021 februárjában indulhat el azok számára, akik érettségi végzettséggel kizárólag szakmai vizsgára történő felkészítésben vesznek részt.
Erre első alkalommal szakképző iskolában tanulók esetén a 2021/2022-es tanévben, technikumban tanulók esetében a 2022/2023-as tanévtől lesz lehetőség. Azok az érettségivel rendelkező tanulók, akik kizárólag szakmai vizsgára történő felkészítésben vesznek részt a képzésben a 2020/2021 tanév második félévétől (2021. február) már köthetnek szakképzési munkaszerződést.
A szakképzési munkaszerződésben kell meghatározni az alábbiakat:
- a duális képzőhely nevét, székhelyét, elérhetőségét, adószámát, statisztikai számjelét, cégjegyzékszámát vagy egyéni vállalkozó, egyéb szervezet nyilvántartási számát, törvényes képviselőjének családi és utónevét,
- a tanuló, illetve a képzésben részt vevő személy természetes személyazonosító adatait, lakcímét, oktatási azonosító számát, elérhetőségét,
- annak a szakképző intézménynek a nevét, székhelyét, elérhetőségét, OM azonosítóját, képviselőjének nevét, amellyel a tanuló, illetve a képzésben részt vevő személy tanulói jogviszonyban, illetve felnőttképzési jogviszonyban áll,
- a szakirányú oktatás körébe tartozó munkafeladatokat, képzési program szerint
- a szakirányú oktatás időtartamát és helyét,
- a tanuló, illetve a képzésben részt vevő személyt e rendelet alapján megillető munkabér összegét.
A tanuló a szakképzési munkaszerződés alapján végzett munkáért havonta közvetlenül nyújtott pénzbeli juttatásként munkabérre jogosult.
a) Alapértékek
A munkabérrel és az egyéb juttatásokkal kapcsolatos változások lényege azonos a fentiekben említettekkel, azaz a minimálbér helyett a költségvetési törvényben meghatározott önköltséghez kötött. Ennek megfelelően a munkabér alsó és felső határa a költségvetési törvényben megállapított önköltség egyhavi mértékének 100%-a és 168%-a, azaz 100.000 Ft és 168.000 Ft. Az egyéb juttatások maximális összege az önköltség 168%-a, azaz 168.000 Ft lett. Összességében megállapítható, hogy érdemi összegszerű változás sem a munkabér, sem pedig az egyéb juttatások terén nem történt.
[800/2021. (XII. 28.) Korm. rendelet 13. §]
b) Arányos csökkentés
Amennyiben a felnőttképzési jogviszonyban álló képzésben részt vevő személy a szakirányú oktatásban a szakképzési munkaszerződéssel párhuzamosan fennálló foglalkoztatásra irányuló más olyan jogviszonya mellett vesz részt, amelyben a foglalkoztató a duális képzőhelytől eltérő harmadik személy, a munkabért és az egyéb juttatásokat nem kell már 50%-ban csökkenteni. Ennek megfelelően a fenti esetben jelenleg az Szkt. 83. § (7) bekezdését kell figyelembe venni, azaz a munkabérre, egyéb juttatásra és a szabadságra vonatkozó rendelkezéseket a szakképzési munkaszerződés alapján létrejövő munkaviszony időtartamával arányosan kell alkalmazni.
[Szkt. 83. § (7) bekezdés, 800/2021. (XII. 28.) Korm. rendelet 14. § d) pont]
A tanuló/képzésben résztvevő a Tb. Tv. 6.§ (1) bekezdés a) pontja alapján biztosítottnak minősül, ezért a NAV részére a T1041-es nyomtatványon a gyakorlati képzőnek bejelentési kötelezettsége van a 1101 jogviszonykódon. A foglalkoztatás megkezdése előtt kell bejelenteni, ha új biztosítási jogviszonyt létesít, tehát: a biztosítás kezdetére vonatkozóan legkésőbb a biztosítási jogviszony első napján, a foglalkoztatás megkezdése előtt.
- Szakképzési munkaszerződés
- Képzési program
- Minőségirányítási rendszer (2022. augusztus 31-ig kell kidolgozni)
- Foglalkozási napló (elektronikus feltöltés a regisztrációs és tanulmányi alaprendszerébe)
- Jelenléti ív
- Munka-baleset és tűzvédelmi napló (első alkalommal kitölteni)
- Munkabér kifizetésének igazolását szolgáló dokumentumok
- Felelősségbiztosítás megkötését igazoló dokumentum
- Oktatói végzettséget igazoló dokumentum
- Értékelési és minősítési rendszert, melynek alkalmasnak kell lennie a tanulók fejlődésének, tudásának mérésére
1.200.000 Ft * szakmaszorzó * évfolyamszorzó / munkanapok száma az adóévben
Jogszabályok:
[Button|https://www.tanuloszerzodes.hu/jogszabalyok{+}További részletek a duális képzéshez|new]
Képzési és kimeneti követelmények és programtantervek
https://szakkepzes.ikk.hu/kkk-ptt
Duális képzéssel a munka világában (MKIK tájékoztató kiadvány)
https://dualis.mkik.hu/dualis-kepzessel-a-munka-vilagaban/
Normatíva és juttatás kalkulátor (a kalkulátor tájékoztató jellegű):
https://dualis.mkik.hu/kalkulator
Forrás: Innovatív Képzéstámogató Központ
Kapcsolat:
Mátrahalmi Tibor, stratégiai koordinátor, duális képzési tanácsadó
Szurok-Bartyik Júlia Imola, duális képzési tanácsadó
Sági Erika, duális képzési tanácsadó
Stein-Biró Zsuzsanna, duális képzési tanácsadó
Ráczné Jakab Viktória duális képzési tanácsadó, mestervizsga referens
Szöllősi Ádám munkaerőpiaci referens/ISZIIR referens
Elérhetőségek:
telefonszám: 22/510-331, 22/510-343, 22/510-335, 22/510-319, 22/510-347