Származási bizonyítvány
OKMÁNYHITELESÍTÉSI és ATA DÍJTÉTELEK 2023. január 1-től: EZEN A LINKEN és a melléklet szerint
A származási bizonyítvány (Certificate of Origin, CO) egy nemzetközi kereskedelmi okmány, amely az exportáru származási helyét igazolja: ahol az adott exportárut teljes egészében termesztették, tenyésztették, gyártották, vagy az áru előállításához szükséges alapanyagokat elegendő mértékben feldolgozták, amelyek alapján az áru az adott országból származónak tekinthető.
Felhasználási lehetőségek:
- harmadik országban, a legnagyobb kedvezmény elve alapján történő vámkezeléshez,
- nem tarifális intézkedések (például antidömping intézkedések, védőintézkedések, mennyiségi korlátozások, külkereskedelmi statisztikák) esetén,
- pályázatok, exporthitel finanszírozás, exportbiztosítás céljára használható fel.
Kibocsátási jogosultság:
Magyarországon, export forgalomban, az általános származási bizonyítvány kibocsátását a gazdasági kamarák végzik:
- a közös agrárpolitika (KAP) hatálya alá tartozó termékek esetében az agrárgazdasági kamarák,
- minden egyéb (nem a KAP hatálya alá tartozó) termék vonatkozásában a kereskedelmi és iparkamarák állítanak ki származási bizonyítványt.
Származási szabályok:
Az általános származási bizonyítvány az áruk nem preferenciális származását igazolja.
Az áru származási helyének meghatározásakor alapvetően az alábbi szabályok alkalmazandók:
1. Teljes egészében előállított termékek: azon árukat, melyeket egyetlen egy országban állítottak elő, termeltek, úgy kell tekinteni, hogy teljes egészében abból az országból származnak. Ide tartoznak az ebben az országban betakarított növények, az itt született és nevelt élő állatok, ezen állatokból származó termékek, vadászatból, halászatból származó termékek stb.
2. Lényeges megmunkálás elve: azok az áruk, amelyeknek előállításában egynél több ország vett részt, úgy tekintendők, hogy abból az országból származnak, ahol az utolsó, lényeges, gazdaságilag indokolt megmunkáláson vagy feldolgozáson mentek keresztül, az ehhez felszerelt vállalkozás telephelyén, ha ott új termék előállítása vagy a gyártás fontos szakasza történt.
3. Minimális műveletek: vannak olyan megmunkálások, feldolgozások, amelyek önmagukban vagy egymással kombinálva nem, vagy csak kis mértékben járulnak hozzá az áru tulajdonságaihoz. Ezek a műveletek nem tekinthetők lényeges megmunkálásnak. Ilyenek például az egyszerű csomagolás, átcsomagolás, válogatás, osztályozás, készletek kialakítása, mosás, címkézés, az adott termék összetevőinek összerakása stb.
4. Speciális esetek: pótalkatrészek, csomagolóanyagok, több részletben szállított áruk.
Amennyiben a származás meghatározása a fenti szabályok figyelembevételével nem lehetséges, a legnagyobb hányad elvét kell alkalmazni: az áru abból az országból származik, amelyből az anyagok érték szerint meghatározott legnagyobb hányada származik.
A rendeltetési ország hatóságai jogosultak az áru származását a rendeltetési országban érvényes szabályok alapján ellenőrizni.
Az európai uniós, köztük a magyarországi kereskedelmi és iparkamarák, egységesen az Európai Kereskedelmi és Iparkamarák Szövetsége (Eurochambres) által kidolgozott útmutatóban szereplő, fenti származási szabályokat alkalmazzák. Az útmutató a Kiotói Egyezmény és az Uniós Vámkódex szabályain alapul.
Kibocsátás
A származási bizonyítvány szükségességét a rendeltetési ország határozza meg. Az igénylőknek érdemes előzetesen tájékozódniuk külföldi partnerüknél a származási bizonyítvány szükségességéről. A származási bizonyítvány formanyomtatvány értékesítését és a kérelmező által kitöltött bizonyítvány hitelesítését a területi kereskedelmi és iparkamarák végzik.
A kérelmezőnek a nyomtatványkitöltő program nyújt segítséget a 3 példányos formanyomtatvány kitöltésben: http://okmanykitolto.mkik.hu/szarmazasi/
Származási bizonyítvány hitelesítéséhez szükséges okmányok:
1. Kérelem
2. Kereskedelmi számla (másolat)
3. Származást igazoló okmányok
– Magyar gyártó esetén – gyártói nyilatkozat
– Unió területén lévő gyártó esetén – gyártói nyilatkozat, vagy beszállítói nyilatkozat
– Unión kívüli származás esetén – harmadik országban kiállított származási bizonyítvány, leigazolt EUR1, EUR-MED. stb.
4. Aláírási címpéldány (első alkalommal leadandó)
5. Meghatalmazás (ha a benyújtott okmányt nem a cégképviseletére jogosult írta alá)
Kitöltési nyelv: az Európai Unió bármely hivatalos nyelvén, vagy bármely más nyelven,szükség esetén magyar fordítást kérhet a kibocsátó testület
Kitöltés módja: gépírás
A származási garnitúra 3 példányból áll.
- Eredeti (Original) : az importőr ország vámhatósága számára
- Másolat (Sárga színű copy): az exportőr számára (ha szükséges)
- Kérelem (Rózsaszín példány): Kamaránál marad, az exportőr cégszerű aláírása szükséges
Eredeti és másolati példány kitöltése:
1. rovat:
Exportőr, feladó neve és címe: magyarországi vagy Európai Uniós székhellyel rendelkező cég ill. természetes személy lehet.
– amennyiben nem az export számla szerinti exportőr kerül az 1.rovatba, az alábbi hivatkozás használható: ….(/képviselő, meghatalmazott) on behalf of …../számlán feltüntetett exportőr
2. rovat:
Címzett neve, címe, rendeltetési ország
– ha a címzett nem a számlán feltüntetett cím, az alábbi hivatkozás használható
– To the order of …..(számla szerinti külföldi vevő) for despatch to …. (külföldi átvevő neve,címe)
– a pályázatokhoz, az exporthitel finanszírozáshoz kiállított bizonyítványok esetében ebben a rovatban a pályázat kiíróját, esetleg a pályázat számát, a bank nevét kell feltüntetni
3. rovat:
- a származási bizonyítványon a származási ország egyértelmű meghatározása a legfontosabb; a származási ország megnevezésénél kerülni kell a rövidítések használatát
- uniós származás esetén: European Union vagy European Union /és az adott tagország megnevezése
- több országból származó szállítmány esetén minden származási országot meg kell nevezni, megjelölve, hogy mely tételhez tartozik az adott származási ország
- helyhiány esetén a származási ország feltüntethető a 6. rovatban is, minden tétel mellett, a következő hivatkozással a 3. rovatban: as shown in Box 6
4. rovat
Szállításra vonatkozó adatok: Pl. kamion, repülő, vonat stb. nem kötelező adat
5. rovat:
Megjegyzések:
Például:
– hivatkozás a pótalkatrészekre => essential spare parts/machinery’s standard equipment to certificate No. …… issued on ……
– hivatkozás a visszamenőleges hatállyal történő kiadásra => issued retrospectively; date of export: ……
– hivatkozás a pótlólagos kiadásra => This certificate cancels and replaces certificate No. …… issued on ……
– hivatkozás arra, ha EXIM-es ügylethez készül a származási bizonyítvány, de refinanszírozó pénzintézet szerepel a címzett rovatban => EXIM
– hivatkozás arra, ha EXIM-es ügylethez készül a származási bizonyítvány, csak a bank/biztosító használja a származási bizonyítványt, és ugyanazt az árut szállítják folyamatosan ugyanannak a vevőnek (záradékos származási bizonyítvány) => „Ugyanazon vevő részére,árumegnevezés, a vámtarifa szám és a származási hely tekintetében azonos áru ismétlődő szállítása esetén, az előbbiekben bekövetkező változásig, az exportőr felelősségére, a bank/biztosító számára jelen származási bizonyítvány igazolja az áru származását.”
– egyéb az adott ügyletre vonatkozó, fontos pótbejegyzés (importengedély száma, akkreditív száma, stb.)
6. rovat:
Tételszám, csomagok száma, fajtása, jelölése, árumegnevezés
– minden árufajtát külön tételszámmal kell jelölni
– szokványos, kereskedelmi árumegnevezés alkalmazandó (nem használható csak a márkanév, gyűjtőnév, általános megnevezés)
– helyhiány esetén: az exportőr által aláírt számla, rakomány-jegyzék, vagy árulista csatolandó a származási bizonyítványhoz, illetve a 6. rovatban hivatkozni szükséges erre a csatolmányra, annak számára, azonosítójára, a következő szöveggel:
– According to the attached invoice / packing list number …. dated ….
– Csatolmány esetén hitelesítendő a csatolmány is, valamint a csatolmányon is szükséges hivatkozás a származási bizonyítványra. Amennyiben az árufelsorolást a csatolmány tartalmazza, a bizonyítvány a csatolmány nélkül nem érvényes.
– az üresen maradt részt át kell húzni (az utolsó bejegyzést egy vízszintes vonallal kell aláhúzni, a fennmaradó üres részt pedig ferde vonallal kell áthúzni). A rovatba új sorok ezt követően már nem vihetők fel
7. rovat
Mennyiség
– mennyiségi egység megjelölése
– metrikus rendszer
– súly esetén a bruttó és nettó súly egyértelmű megjelölése, mindkettő használata esetén ezek egyértelmű megkülönböztetése
8. rovat: Kamara hitelesíti.
K É R E L E M (rózsaszín példányon)
8. rovat:
Megjelölni azt, hogy a terméket Magyarországon lévő saját üzemben vagy másik üzemben gyártották.
Hely, dátum, cégszerű aláírás
9. rovat:
Akkor kell kitölteni, ha a származási bizonyítványt kérő nem azonos az exportőrrel.
F O N T O S !
A származási bizonyítvány hitelesítését a kibocsátó kamara megtagadja:
– ha a bizonyítvány hiányosan, hibásan került kitöltésre
– ha a bizonyítvány nem az export számla és egyéb dokumentumok szerint került kitöltésre
– ha a bizonyítvány negatív megkülönböztető szöveget tartalmaz (pl. politikai bojkott nyilatkozat)
– ha a bizonyítványra nem odatartozó jelölések, rajzok kerültek
– ha a bizonyítvány nem olvasható, túl világos, szellemképes a nyomtatás stb.
– ha hiányzik a származást alátámasztó dokumentum vagy az nem megfelelő.
Kereskedelmi számla hitelesítése:
A fogadó ország előírásainak megfelelő példányszámot tekintjük 1 garnitúrának, a hitelesítési díj szempontjából, melyhez (irányadó: a K und M. – a német Kamara kiadványa).
Az ezen felüli példányokért külön díjat számítunk fel. A hitelesítéshez szükség van egy plusz másolatra, amely a Kamaránál marad.
Egyéb okmányok hitelesítése:
Ezek lehetnek például: fuvarlevelek, minőségi bizonyítványok, SGS igazolások, növény és állategészségügyi okmányok, hajóstársasági igazolások, meghatalmazások, kereskedelmi levelek, stb. A hitelesítendő okmányból 1 példány a kamarát illeti meg.
Jelen tájékoztatás nem teljes körű. A származási bizonyítvány kibocsátásával kapcsolatos további kérdések esetén (pl. kitöltés, díjak, pótlás, másolatok kiadása) készséggel állnak az FMKIK munkatársai rendelkezésükre:
Erdősné Sz. Zsuzsa | Email cím mutatása | +36 (22) 510-314 |
Buda Csilla | Email cím mutatása | +36 (22) 510-316 |
Központi elérhetőségünk: | Email cím mutatása | +36 (22) 510-310 |
Vonatkozó jogszabályok
- 1999. évi CXXI. törvény a gazdasági kamarákról 10. §., 952/2013/EU rendelet (Uniós Vámkódex) 59-61. cikk,
- 2446/2015/EU rendelet 31-36. cikk,
- 2017. évi CLII. törvény az uniós vámjog végrehajtásáról,
- 11/2016 NGM rendelet az uniós vámjog végrehajtásának részletes szabályairól 12. §.,
- 85/1998. (V. 6.) kormányrendelet,
- 435/2012. (XII. 29.) kormányrendelet,
- 312/2001. (XII. 28.) kormányrendelet,
- Eurochambres útmutató az EU-ból történő export esetén alkalmazandó nem preferenciális származási és igazolási szabályokhoz (2016),
- 1982. évi 11. törvényerejű rendelet a vámeljárások egyszerűsítéséről és összehangolásáról (Kiotói Egyezmény),
- felülvizsgált Kiotói Egyezmény
Letölthető dokumentumok