Az Európai Unióban 2020-ban elfogadott „Mobilitási csomag” részeként 2022. május 21-től Magyarországon is már csak engedéllyel végezhetnek fuvarozást a kis-tehergépjárműves fuvarozók. A kötelezettség azokra vonatkozik, akik 2,5 tonna megengedett legnagyobb össztömeget meghaladó tehergépjárművel, beleértve az esetlegesen általa vontatott pótkocsi tömegét is, díj ellenében belföldi vagy nemzetközi fuvarozást végeznek.
Eddig csak a 3,5 t össztömeget meghaladó tehergépjárművekre vonatkozott az engedélykötelezettség, tehát a jogszabályi változás értelmében az alsó határérték csökkent 2,5 tonnára. A fuvarozói (tevékenységi) engedélyt a székhely szerint illetékes kormányhivatal közlekedési hatóságánál kell kiváltani, külföldi fuvar esetén közösségi árutovábbítási engedélyre is szükség lesz. Az engedélyezési körbe bevont vállalkozásoknak ugyanazon feltételeknek kell megfelelniük, mint a már eddig is ilyen tevékenységet végző vállalkozásoknak, azaz mindazon „nagyfuvarozói” szabályok rájuk is vonatkoznak majd, melyekre eddig egyáltalán nem, vagy csak részben kellett tekintettel lenniük. De melyek ezek a feltételek?
Székhellyel kapcsolatos követelmény - tényleges és állandó székhely a tagállamban, ahol a fő üzleti dokumentumok eredeti példányaihoz hozzá lehet férni.
A vállalkozás jó hírneve - ez a kritérium a piac tisztasága felett hivatott őrködni, és megakadályozza, hogy olyasvalaki gyakoroljon fuvarozási tevékenységet, akinek korábban a tisztességes piaci magatartást kedvezőtlenül érintő előélete volt (fizetésképtelenség, hatóság által bevont korábbi engedély stb.). A követelményt mind a vállalkozásnak, mind a vállalkozás vezetőjének, mind a szakmai irányítónak teljesítenie kell.
Pénzügyi megfelelőség - biztos anyagi háttér, köztartozások nélküli működés. A jogszabály az üzemeltetett járművek darabszámához igazodó saját tőkét követel meg, amit könyvvizsgálói nyilatkozattal, vagy vagyoni biztosítékkal lehet igazolni. A köztartozás nélküli működés feltétele a NAV által vezetett köztartozásmentes adózói adatbázisban szereplés, az adott település jegyzője által kiállított adóigazolás megléte és más hatóságok felé történő tartozásmentesség.
Szükséges szakmai alkalmasság - szakmai irányító foglalkoztatása. A szakmai irányítónak közúti árufuvarozó-vállalkozó szakmai alkalmasságot igazoló bizonyítvánnyal, és az alap bizonyítvány 10 éves érvényességének lejártát követően továbbképzési igazolással kell rendelkeznie, ami megszerzéséhez szaktanfolyamon kell részt venni. Szakmai irányító lehet az, aki a fuvarozói tevékenységet ténylegesen és folyamatosan irányítja (a vállalkozás alkalmazottja, vezetője, ügyeinek intézője, vagy egyéb szerződéssel kijelölt személy). A tanfolyamokat képző intézmények, a hatósági vizsgát a Közlekedési Alkalmassági Vizsgaközpont Nonprofit Kft. szervezi.
A rendelet hatálya nem terjed ki postai küldemények szállítására, valamint a hulladékról szóló törvény alapján hulladékgazdálkodási engedély birtokában végzett szállításra, sérült vagy műszaki hibás járművek továbbítására, illetve gyógyszerek, gyógyászati készülékek, természeti katasztrófa vagy egyéb közveszély miatt szükséges sürgős szállítására.
A cikket összeállította: Fejér Megyei Kormányhivatal Közlekedési, Műszaki Engedélyezési, Mérésügyi és Fogyasztóvédelmi Főosztálya