Az FMKIK gazdálkodók részvételével tartott virtuális ágazati munkaerőpiaci egyeztetést, mely lehetőséget biztosít a vállalati igények szakképzésben történő megjelenésére, s befolyásolhatja a szakképzés és felnőttképzés oktatási tartalmának fejlesztését és korszerűsítését.
A szakértők mellett, részt vett 20 gazdálkodó szervezet is, öt megyei húzóágazatból: gépészet, specializált gép-és járműgyártás, építőipari, elektronika és elektrotechnikai, turizmus és vendéglátás. A gazdálkodók ismertették vállalkozásuk jelenlegi helyzetét, vegyes képet festve a kialakult körülményről. Az autóiparban tevékenykedő cégek részéről – bár érezhető volt az ipar leállása – van, akiknek továbbra is sok a munkájuk, nem került sor elbocsátásra.
Egy szerszámgyártó cég humán vezetője elmondta, szerencsésen alakult náluk a termelés, a folyamatosságot mindvégig megtartva. Az egyik multi cég arról számolt be, hogy nagy erőfeszítéseket tettek a védekezésre, ám jó pár cégüknél kellett megválniuk munkaerőtől. Egy másik megyei cég arról számolt be, hogy a nagyszámú, csoportos létszámleépítéseket el tudta kerülni, de rövid- és középtávon alacsonyabb szintű kibocsátás melletti működésre kell berendezkedniük.
A vendéglátásban tevékenykedő cégek vezetői szerint a turizmus és vendéglátás rettenetesen megszenvedte ezt az időszakot. Egy szálloda igazgatóhelyettese hotelük bezárásáról számolt be, az alkalmazottakkal szerződést bontottak. Céljuk a visszafoglalkoztatás és a június végi újranyitás.
A felnőttképzési szakértő kiemelte, fontos, hogy a gazdálkodó szervezetek fogalmazzák meg, milyen képzésekre van szükségük az újraindításhoz, hisz’ ennek ismeretében tudják a felnőttképző cégeket felkészíteni a struktúraváltó, piaci-gazdálkodói képzési igényekre. Elhangzott, az Ágazati Készségtanácsok célja a munkaerőpiaci igények felmérése és összehangolása a szakképzés képzési rendszerével.
A szakmai fórum megvalósulását az az NFA-KAITM-16/2019/TK/07 tsz. biztosította.