Az új szakképzési rendszerben jelenik meg az ágazati alapoktatás és az ágazati alapvizsga. Az ágazati alapoktatás lezárásaként a szakképző intézmény ágazati alapvizsgát szervez, az ágazati alapvizsga elnökét a kamara delegálja, az ágazati alapvizsga elnöki pályázat benyújtása folyamatos.
Kérjük hallgassa meg az ágazati alapoktatásról, vizsgáról és ágazati alapvizsga elnöki pályázatunkról szóló tájékoztatónkat!
Az új szakképzési rendszerben jelenik meg az ágazati alapoktatás. Az adott ágazathoz tartozó szakmák tekintetében széles körű ágazati alapismeretekre tesznek szert a tanulók. A technikumban az első két tanévben, a szakképző iskolában az első tanévben. A közös alapozás átjárhatóságot biztosít szükség esetén a technikum és a szakképző iskola között. Az új rendszer ezzel is támogatja a tanulókat a számukra megfelelő szakma kiválasztásában.
Az ágazati alapoktatás lezárását követően a tanulónak ágazati alapvizsgát kell tennie. Az ágazati alapvizsga állami vizsga, az adott ágazatban történő munkavégzéshez szükséges szakmai alaptudást és kompetenciákat országosan egységes eljárás keretében méri.
A tanulmányaikat 2020 szeptemberében megkezdők tesznek először ágazati alapvizsgát, technikumban a 10., szakképző iskolában a 9. évfolyam végén, majd a konkrét szakmát ezt követően választja ki a tanuló. Az érettségi végzettséggel rendelkezők számára az ágazati alapoktatásra az első félévben kerül sor, így az ágazati alapvizsgát az első félév végén tesznek.
Az ágazati alapvizsga az adott ágazatba tartozó valamennyi szakma tekintetében azonos szakmai tartalmát a képzési és kimeneti követelmények határozzák meg.
A szakképző intézmény által szervezett ágazati alapvizsgát a szakképző intézmény oktatóiból és az elnökből álló ágazati alapvizsga vizsgabizottság előtt kell letenni. A vizsgabizottság elnökét a szakképző intézmény székhelye szerint illetékes területi gazdasági kamara delegálja. Az ágazati alapvizsga elnöki pályázat benyújtása folyamatos.
A pályázaton az a személy vehet részt, aki
- szakirányú szakmunkás bizonyítvánnyal és mesterlevéllel, továbbá tíz éves szakmai gyakorlattal, vagy
- szakirányú technikusi oklevéllel, tíz éves szakmai gyakorlattal, vagy
- akkreditált felsőfokú szakmai bizonyítvánnyal, tíz éves szakmai gyakorlattal, vagy
- szakirányú főiskolai, egyetemi diplomával és öt éves szakmai gyakorlattal
rendelkezik.
További információ az ágazati alapvizsga elnöki pályázattal kapcsolatban:
A tájékoztatás az NFA-KA-ITM-9/2020/TK/07, Innovációs és Technológiai Minisztérium támogatási szerződés keretében valósul meg.
Forrás: www.mkik.hu