2024-es új pályázati lehetőségek környezet-és természetvédelemi témájú projektek számára! Az Európai Unió LIFE Programjának 2024-es pályázati csomagja április 18-án került meghirdetésre összesen 571 millió EUR keretösszegben. A pályázatok benyújtási határideje szeptember közepére tehető.
A megjelent 32 új felhívás többek között lehetőséget ad olyan
-
hagyományos projektek benyújtására, amelyek a Program egyedi célkitűzéseinek elérésére (természetvédelem, körforgásos gazdaság, éghajlatváltozás mérséklése, megújuló energián alapuló gazdaság), innovatív technikák, módszerek és megközelítések kidolgozására, bemutatására és előmozdítására irányulnak.
-
stratégiai projektek pályázására, amelyek támogatják a tagállamok hatóságai által kidolgozott környezetvédelmi vagy éghajlati stratégiák/cselekvési tervek regionális, többrégiós, nemzeti vagy transznacionális szintű végrehajtását.
-
projektek kidolgozására, amelyek támogatják egy stratégiai projekt előkészítését, vagy egy hagyományos projekt megvalósításához szükséges kapacitásépítést; valamint egyéb uniós programok által finanszírozott projektekből származó eredmények továbbfejlesztését vagy megismétlésének előkészítését célozzák.
-
pályázatoknak, amelyek a megújuló energiára való átállásra, a piaci korlátok áttörése által az energiahatékonyság növelésére összpontosítanak, többek között kapacitásépítés, információ- és tudásterjesztés, valamint figyelemfelkeltés révén; valamint pilot projektek benyújtására a „New European Bauhaus” keretében, hogy azonosítsanak és kezeljenek néhány olyan kulcsfontosságú kihívást, amelyek elősegítik Európa átalakulását az első klímasemleges kontinenssé.
-
nonprofit szervezetek működésének támogatására, amelyek részt vesznek az uniós jogszabályok és politikák kidolgozásában, végrehajtásában és érvényesítésében, és amelyek elsősorban a környezetvédelem vagy az éghajlatváltozás területén tevékenykednek, beleértve az energiaátállást is.
-
projektek benyújtására, amelyek regionális vagy országos segítő struktúrákat hoznak létre és működtetnek, hogy felgyorsítsák a felújítási hullámot a közszférában, a hatóságok átfogó, mindenre kiterjedő szolgáltatás nyújtása által (a műszaki, pénzügyi és jogi tanácsadástól, a beszerzésig és a munkák minőségbiztosításáig).
-
olyan projektek kidolgozására, amelyek technikai támogatást nyújtanak önkormányzatoknak rövid és középtávú CET-terveik és stratégiáik megvalósítására és végrehajtására, az azokhoz szükséges kapacitások kiépítésével (műszaki, jogi, pénzügyi, adminisztratív és társadalmi innovációs készségek építése és növelése az önkormányzatok körében).
-
projektekkel való pályázásra, amelyek a meglévő távhőrendszerek üzemeltetői/tulajdonosai számára biztosítja a szükséges műszaki támogatást a meglévő távhőrendszerek tüzelőanyag-átváltására vonatkozó beruházási tervek elkészítéséhez, hogy megfeleljenek az energiahatékonyságról szóló rendeletben meghatározott "hatékony távfűtés és távhűtés" kritériumainak.
-
projekteket, amelyek innovatív, testre szabott, piacorientált finanszírozási rendszereket hoznak létre, amelyek a fenntartható energiával kapcsolatos beruházások magánfinanszírozását ösztönzik, és határozottan és egyértelműen az energiahatékonyságra helyezik a hangsúlyt.
Részletek és konkrét feltételek a Funding and Tender Portalon érhetőek el angol nyelven.
A pályázatok valamennyi jogi személy előtt nyitva állnak, pl. nemzeti parkok, kis- és középvállalkozások, nagyvállalatok, startupok, önkormányzatok, egyetemek, kutatóintézetek, civil szervezetek, közszolgáltatást nyújtó állami intézmények, stb.
A projektek társfinanszírozási mértéke 60-95%-ig terjedhet.
A megjelent felhívásokkal kapcsolatban májusban magyar nyelvű Információs Nap lesz Budapesten. A projekttel kapcsolatban bővebb információ a weboldalon érhető el.
A „Hungarian Consortium for Enterprises” c. projekt megvalósulását a Miniszterelnökség Területfejlesztési Parlamenti Államtitkársága támogatta.
További információ:
Tóth Andrea
T: +(36) 22 510 318 | Email cím mutatása