A szombati rendkívüli Kormányinfón Gulyás Gergely, a Miniszterelnökség vezetője bejelentette, hogy a kormány folytatja az árstopok politikáját. A legújabb döntés értelmében, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara, valamint a Vállalkozók Országos Szövetségének kérésére
- kiterjesztik a kamatstopot a kkv-k hiteleire,
- meghosszabbítják a Széchenyi Kártya-hitelprogramot,
- gyármentő programot hirdetnek.
A kamatstop kiterjesztése a változó kamatozású, forinthitelekre érvényes. A referencia-időpont, ahol stoppolják a kamatokat, június 28., amikor 7,77 százalék volt a bankközi három hónapos kamatláb. Mára ez 17,69 százalékra ugrott, amely egy hete van érvényben. Aki már átárazódott, az is erre a szintre kerül vissza. A program november 15-től indul és jövő július 1-jéig lesz érvényben. Az intézkedés mintegy 60 ezer cégnek jelent segítséget. A programba az érintettek automatikusan bekerülnek. Körülbelül 100 ezer hiteléről van szó, ezek 2000 milliárd forintnyi kölcsönt tesznek ki. A különbözetet a bankrendszer fizeti, ez a következő fél évben mintegy 80 milliárd forint lehet. A részletszabályokon még dolgoznak, hamarosan megjelennek a Magyar Közlönyben.
Folytatódik a Széchenyi kártya program, a kamat 3,5-ről 5%-ra emelkedik. A termékek körét tekintve egy beruházási kártya, egy forgóeszközkártya, egy turizmuskártya, egy agrár- és egy mikrohitel-kártya az, ami megmarad.
A gyármentő program november 2-től indul el. Első körben 150 milliárd forint összértékű támogatást nyújtanak a nagyvállalatok energiahatékonyságát növelő beruházásokhoz, Budapesten 30, vidéken 45 százalékos támogatásintenzitással. Azok a vállalatok pályázhatnak, amelyek minimum 200 millió forintos fejlesztés keretében bővítik az energiaellátási kapacitásukat, például napelemeket telepítenek.