A Gazdasági Kalauz legújabb lapszámában folytatjuk sorozatunkat az iparűzési adó elemzésével, a megyei adatok összehasonlításával.
Miután a globális gazdaság részévé váltunk, természetes, hogy gazdasági elemzéseknél először a befolyásoló külső környezetet vizsgáljuk. Iparűzési adóról indított sorozatunkban ezért decemberi számunkban európai és országos kitekintést adtunk. Előjelzésünknek megfelelően ezért most a kamara működési területének, Fejér megyének az adatait szeretnénk elemezni.
A cikk elolvasható a legújabb GAZDASÁGI KALAUZBAN.
A cikk első része elérhető az ALÁBBI LINKEN.
Fejér megye az országban a gazdaságilag jól teljesítő megyék közé tartozik. 2019. évben a Fejér megyei vállalkozók több mint 40 milliárd forint iparűzési adót fizettek be.
2019-ben a helyi iparűzési adóbevétel országos szinten közel 780 milliárd forintot tett ki, ebből Budapest több mint 290 milliárd forint iparűzési adóbevétellel részedett. Országosan - a budapesti adatok nélkül - a települési önkormányzatok iparűzési adóbevétele több mint 480 milliárd forint volt, ebből Fejér megye több mint 8 %-os részesedéssel rendelkezett.
2019. évben, Fejér megyében a vállalkozók több mint 40 milliárd forint helyi iparűzési adót fizettek be. A megyében 8 járás és 108 település található, 106 önkormányzat vetett ki iparűzési adót, a mérték 0,4 %-tól 2 %-os. Kettő településen: Nadapon és Sárszentmihályon nem kellett iparűzési adót fizetni. Kettő településen 1 % alatti a helyi iparűzési adó mértéke: Bodméren 0,4 %, és Nagyvelegen 0,5 %. Vajtán 1 % az adó mérték. A megyében 59 települési önkormányzat a törvény által maximálisan kivethető 2 %-os helyi iparűzési adót állapított meg; a további önkormányzatok esetében jellemző az 1,4 és az 1,9 % közötti adómérték. A melléklet a részletes adatokat mutatja. (Forrás: KSH, Államkincstár).
Több települési önkormányzat a törvény 39/C §. (2) és (3) bek. alapján mentességet és kedvezményeket is biztosított kisvállalkozók, továbbá orvosok és védőnők vállalkozásai esetében.
Székesfehérvár, mint megyei jogú város megyeszékhely, a megyei összesenből közel 50 %-kal részesedett, 2019. évben 19,6 milliárd forint iparűzési adót fizettek be a vállalkozók. Székesfehérváron, ha a vállalkozási szintű adóalap az 1,5 millió forintot nem haladja meg, akkor nem kell iparűzési adót fizetni.
A HIPA bevezetését, valamint folyamatos emelését a törvényi határig, széleskörű vállalkozói konzultáció kísérte. A Kamara szervezésében tartott egyeztetések nyíltak, és sok esetben nem indulatmentesek voltak, de kompromisszumok születtek. Ennek eredményeképpen kaptak a vállalkozók rendszeres tájékoztatást a fejlesztések céljairól, valamint a felhasználás eredményeiről. Sőt Székesfehérvár esetében el lehetett érni, hogy a befizetett iparűzési adó 1 %-áról, ún. „címkézési jogon” a befizető rendelkezhessen. Ez az intézmény hívta életre a jelentősebb adóbefizetők által létrehozott Mecénások Társaságát, mely segítette a kontrollált, valódi egészségügyi, kulturális, szociálpolitikai, környezetvédelmi és sport célok támogatását. Alá nem támasztott uniós szabályra való hivatkozással a Székesfehérvári Önkormányzat megszüntette ezt az intézményt, ami éppen a szubszidiaritásból származó döntési jogot vonta meg a befizetőktől. A Kamara többször javasolta az iparűzési adó címkézésének visszaállítását, ezáltal a befizetett iparűzési adó részleges társadalmasítását, arra való hivatkozással, hogy nem bizonyult EU szabályellenesnek az SZJA egy részéről való rendelkezés, vagy éppen az ország nagy költségvetési bevételét biztosító TAO címkézése sem.
A Kormány gazdaságvédelmi akcióterv keretében átmeneti rendelkezésként (lásd külön írás), a KKV-k részére 2021. évre adókedvezményt biztosított. A szektorális kedvezmények, valamint a térbeli, irracionális eltérések miatt a HIPA-ról szóló törvény korszerűsítése 2021-ben valószínűleg elkerülhetetlen. Sorozatunk folytatásaként a vállalkozói észrevételek (akár egy nyílt, vagy a pandémia miatt online tartott konzultációval) összegzésével szeretnénk a Gazdasági Kalauz következő számában a várható és szükséges módosításokra javaslatot tenni, - fogadókészség esetén önkormányzati egyeztetéssel -, a szubszidiaritás elvének a messzemenő figyelembevételével.
A részletes Fejér megyei iparűzési adó adatok a cikk végén található pdf-ben érhetők el, vagy az ALÁBBI LINKEN.
Iparűzési adókedvezményt a 639/2020. (XII.22.) és a 640/2020. (XII.22.) Korm.rendeletek szabályozzák Kedvezményt KKV besorolású vállalkozók kaphatnak, akiknek február 25-ig a NAV felé elektronikus úton nyilatkozniuk kell a KKV besorolásukról
A helyi iparűzési adó mértéke 1 %, ha a 2021. évben végződő adóévben alkalmazandó önkormányzati rendeletben megállapított adómérték több, mint 1 %.
Az 1 %-os adómérték azon kis- és középvállalkozásokra vonatkozik, amelyek árbevétele a 2004. évi XXXIV. törvény (Kkv. tv.) alapján legfeljebb 4 milliárd forint.
A beszámoló készítésre kötelezett vállalkozó az utolsó elfogadott beszámolójában szereplő mérleg főösszeget, árbevétel-és létszám adatot köteles figyelembe venni; a beszámoló készítésre nem kötelezett vállalkozó (pl. egyéni vállalkozó) a 2020. évben végződő adóév árbevétel- és létszám adatait, a 2021. évben tevékenységet kezdő vállalkozás esetén a becsült árbevétel és létszám adatokat kell figyelembe vennie.
A nyilatkozat kizárólag a NAV elektronikus útján (Abev) keresztül tehető meg formanyomtatványon.