A Demján Sándor Program keretében 2025. január 6-tól az EXIM Magyarország megnyitja a vállalkozások előtt a gazdaságélénkítő kezdeményezéseit 350 milliárd forint értékben. Cél: az exportképesség növelése, a magyar vállalkozások nemzetközi terjeszkedésének támogatása, a fenntartható fejlődés, és a külföldi befektetések finanszírozása.
Az EXIM négy fő termékkel biztosítja, hogy a hazai, még nem exportáló cégek sikerrel növeljék a versenyképességüket, illetve, hogy a már exportáló hazai vállalatok a nemzetközi piacon megerősítsék a pozíciójukat. Ez a négy fő termék:
- Jövő Exportőrei Beruházási Hitel
- Jövő Exportőrei Zöld Beruházási Hitel
- Exportélénkítő Beruházási Hitel
- Exportélénkítő Lízing
A hiteligényt a vállalkozó számlavezető bankján keresztül lehet benyújtani szektormegkötés nélkül, azonban a Kifektetési Hitelről kizárólag az EXIM Magyarországnál közvetlenül lehet érdeklődni.
A finanszírozási konstrukciókról, feltételeikről és általános tudnivalókról bővebben az exim.hu oldalon ide kattintva olvashat.
Magyarországon 35 ezer cég rendelkezik export árbevétellel, közülük 15 ezer hazai tulajdonú. Az ő hatékonyságnövelésüket és e kör bővítését segítik a Demján Sándor Program 2025 elején induló hitel- és tőketámogatási programjai.
A bankoknál és lízingcégeknél az EXIM Magyarország új hitel-, illetve lízingtermékei válnak elérhetővé 2025. január 6-ától, összesen 350 milliárd forint összegben. A kedvező, fix kamatozású konstrukciók beruházási, befektetési és lízing célokra vehetők igénybe, KKV-k és nagyvállalatok számára, ágazati korlátozások nélkül.
Jövő Exportőrei Beruházási Hitel válik elérhetővé a vállalatok számára, akár évi 3,75% kamattól EUR alapon, évi 5,2% kamattól HUF alapon. Ennél is kedvezőbb a hitel megkezdett vagy új energiahatékonysági, megújuló energia, vagy egyéb fenntarthatósági célú zöld beruházásokra fordítható „zöld” változata, ahol nem követelmény a saját erős források megléte, illetve forinthitelek esetében 2, euróhitelek esetében 1 százalékpont lesz a kedvezmény a fent említett kamatsávokhoz képest.
Exportőrök és elsőkörös beszállítóik számára nyújt visszatérítendő támogatást az Exportélénkítő Beruházási Hitel, illetve Exportélénkítő Beruházási Lízing konstrukciók, melyek minimális kamatterhe EUR alapon várhatóan évi 3,31%, HUF alapon évi 6,8%-os. A fix kamatozású hitel exportkapacitásokat növelő beruházásokra, a lízing pedig gép- és berendezésbeszerzésre vehető igénybe.
A 350 milliárdos kereten felül, közvetlen EXIM-finanszírozással jelenik meg az EXIM Kifektetési Hitel, mely stabil külpiaci jelenléttel rendelkező, azt erősíteni szándékozó vállalatok számára biztosít piaci kamatozású hitelt, cégrészesedés vásárlására, ingatlanbefektetésre az európai országokban többségi tulajdoni hányad elérése esetén.
A hitelkonstrukciók részletei, további aktuális információk a https://exim.hu/demjan-sandor-program/ oldalon olvashatók.
A külföldön erősödni tervező, Magyarországon bejegyzett, érett, stabil növekedésű vállalatok számára nyit lehetőséget a Nemzeti Tőkeholding által indított Kifektetési Tőkeprogram, amely cégfelvásárlásokat, zöld- és barnamezős beruházásokat, menedzsmentkiváltásokat, és bevásárlásokat támogat, kvázi saját erőként. A 165 millió dolláros, vagyis mintegy 60 milliárd forintos keretösszegű alapból, melynek kezelője a Focus Ventures, 1-25 millió dolláros ügyletek valósulhatnak meg. A kifektetések földrajzi fókuszát a közép- és kelet-európai régió és Közép-Ázsia jelenti, kiemelt iparágai pedig az agrárium, a zöld energia, a logisztika, a digitalizáció, az egészségipar és a könnyűipar.
A tőkeprogramról bővebben a https://focusventures.hu/nemzetkozi-lehetosegek elérhetőségen található tájékoztatás.