Embert próbáló időszakon vagyunk túl, és köszönettel tartozunk a vállalkozásoknak, akik munkát és megélhetést adnak a magyarok számára, és az elmúlt időszakban vállalták a korlátozásokat életünk megóvása érdekében. Ez az áldozatvállalás tette lehetővé azt, hogy Magyarország a koronavírus-járvány eredményes kezelésének köszönhetően az újraindításban most 1-1,5 hónap előnyben van az EU többi gazdaságához képest - nyilatkozta György László, az Innovációs és Technológiai Minisztérium gazdaságstratégiáért és szabályozásért felelős államtitkára a Gazdasági Kalauz júniusi lapszámában.
Azért, hogy ez sikerüljön, és a vállalkozások megerősödve jöjjenek ki a válságból, megújítottuk a vállalkozásfejlesztés eszköztárát. A célunk az, hogy az előttünk álló 1,5 évben annyi vállalkozást érjünk el programjainkkal, mint amennyit az elmúlt 30 évben 15 éves periódusokban. Erre azért lehetünk képesek, mert megkérdeztük a vállalkozókat, hogy hogyan segíthetjük az újraindulásukat. Három szempontot soroltak fel, a gyorsaságot, a likviditást, és az ütemezettséget, ezeket beépítettük a programjainkba. Így a korábbi 3-5 hónappal szemben a beruházásösztönző pályázatok átfutási ideje 45-60 napra rövidül. Ezzel egyidejűleg a likviditásukat segítve a támogatás 100 százalékát megkaphatják előlegként és az önerő finanszírozásához közel 0 százalékos Széchenyi Kártya hitelt vehetnek igénybe a megújult konstrukciók keretében. A programokat ütemezetten jelentetjük meg, hogy a vállalkozások előre tudjanak tervezni és a számukra leginkább megfelelő felhívásra pályázzanak.
Az újraindításához 587 milliárd forint vállalkozásfejlesztési forrás, és 2000 milliárd forint államilag támogatott, kedvezményes hitel és tőke áll a cégek rendelkezésére. Ezen túl szolgáltatásokkal segítjük vállalkozásainkat abban, hogy a forrásokat a lehető leghatékonyabban használják fel, mert így tudjuk megerősíteni a munkahelyeket és újakat teremteni, illetve hozzájárulni a bérek növekedéséhez Magyarországon. A programok között továbbra is megtalálhatóak a vállalkozások széles köre számára elérhető felhívások, mint például a Technológiaváltó támogatási program, valamint a Magyar falu vállalkozás-újraindítási program. Az ígéretes, nagy növekedési potenciállal rendelkező vállalkozások előtt nyitva áll a Magyar Multi Program, illetve a zöldgazdaságban működő cégekre szabott Zöld Nemzeti Bajnokok program is. Emellett 136,67 milliárd forinttal támogatjuk a kutatás-fejlesztést, valamint 70 milliárd forintot szánunk képzéstámogatásra is.
Kérdezhetnénk, hogyan tud eligazodni a lehetőségek között egy vállalkozás? A válasz egyszerű, a Vali, vagyis a vállalkozói információs portál segítségével (www.vali.hu). Az oldallal közel 500 ezer hazai társas vállalkozásnak szeretnénk segíteni, hogy az újraindításra rendelkezésükre álló lehetőségeket mindössze három kattintással, személyre szabottan érjék el.
2010 óta Magyarországon patrióta gazdaságpolitikát folytatunk. Azon dolgozunk, hogy minden olyan vállalkozást támogassunk, amely otthonának tekinti hazánkat és amely munkát ad a magyaroknak, mert hiszünk abban, hogy így lesz a jövő magyar, high-tech és zöld.