AZ ENERGIAÜGYI MINISZTÉRIUM TÁMOGATÁSÁVAL KIÍRT 2022. ÉVI KÖRNYEZETVÉDELMI INNOVÁCIÓS DÍJBAN a Karsai Holding Zrt. részesült a Karsai gyeprács kifejlesztéséért.
2023. március 24-én XXXI. alkalommal adták át az egyik legrangosabb magyar elismerést, az INNOVÁCIÓS NAGYDÍJAT a Parlamentben. A rendezvényen a KARSAI HOLDING Zrt. nyerte el a KÖRNYZETVÉDELMI INNOVÁCIÓS DÍJAT, a KARSAI GYEPRÁCS kifejlesztéséért. A díjat JANKOVICS ROLAND vezérigazgató vette át.
A nívós rendezvényen jelen voltak a cég munkatársai is, akik részt vettek a gyeprács kifejlesztésében, népszerűsítésében, értékesítésében:
JANKOVICS ROLAND - Karsai Holding - vezérigazgató
KIS ÉVA - Karsai Holding - cégvezető
SZABÓ SÁNDOR - Kunplast-Karsai Zrt. - vezérigazgató
KAPUSI KÁROLY - Karsai Holding - vezető tervező
FREY-NAGY MARIANNA - Karsai Holding - marketing
A KARSAI gyeprács egy olyan innovatív műanyag építőipari termék, amely útburkolati alternatívaként használható. Felhasználása során olyan felület hozható létre, amely növeli a talaj teherbíró képességét, így alkalmassá válik tehergépjárművek, kamionok, mezőgazdasági gépek és még kisrepülőgépek útjainak, leszállópályáinak kialakítására is.Hatékonyan stabilizálja a talajt, elosztja a terhet, megakadályozza a talajeróziót. Úgy rögzíti a talaj felszínét, hogy a talaj levegőhöz jutását nem gátolja, el tud szivárogni az eső, vagy az olvadó hó, a lyukakban ki tud nőni a fű. Teljes egészében visszahasznosított műanyagból készült, így környezetbarát is.
Egy udvar, vagy egy közterület büszkesége lehet a szép gyep. De bizony kihívás a gyep állapotának megőrzése, ha azon autóval, teherautóval közlekednek, netalán kisrepülőgépek szállnak le rá. Bármilyen járművel jelentős károkat okozhatunk a szépen ápolt gyepen. Ezen kívül száraz időben még éppen lehet rajta közlekedni, de mi történik egy kiadós eső után? Erre keresték a megoldást a KARSAI gyeprács fejlesztése során.
Beton gyeprács már létezik, a műanyag ezzel szemben környezetbarát (visszahasznosított műanyagból készül); lehetővé teszi a csapadékvíz elvezetését a talajba; a globális felmelegedés okán a forró nyári napsütésben nem forrósodik fel, így nem égeti el a fű gyökérzetét; nem színeződik el, míg a beton hamar elszíneződhet (pl. közlekedési utak, kifolyt olaj, vagy festékfoltok); a beton a hőtágulás, a gyökerek növekedése és a terepmozgás miatt idővel hajlamos berepedezni, míg a műanyagnál ez nem fordul elő; lényegesen könnyebb és olcsóbb a telepítése, nem szükséges különösebb előmunka, vagy szegélykövezés; különböző színekben is gyártható, vevői igény szerint.
Alkalmazási területek: közlekedő utak, garázsbeállók, parkolók, kisrepülőgépek leszállópálya és guruló út, hangár előtti területek, rendezvények, helikopter leszállóhelyek, drón leszállóhelyek.