Az Gazdasági Kalauz által felkért adószakértő, Bárány Terézia hites könyvvizsgáló, okleveles nemzetközi adószakértő, a DIAMANT Könyvvizsgáló KFT. ügyvezetője a munkavállalók egészségi állapotának megőrzése érdekében elszámolható tételekről ad felvilágosítást.
A cikk - rövidített változatát - elolvashatja a Gazdasági Kalauzban is, amely elérhető az alábbi linkre kattintva: GAZDASÁGI KALAUZ
- A munkavállalók egészségi állapotának megőrzése érdekében, milyen tételeket tudnak a cégek költségként elszámolni? (pl. szemüveg, orvosi költség, sportbérlet stb.)
A kérdésben felsorolt tételek elszámolásában 2022 év vonatkozásában nincs változás. Továbbra is elszámolható a kifizető által fenntartott vagy használt sportlétesítmény használata útján juttatott sportszolgáltatás korlátozás nélkül, és a SZÉP kártyán biztosítható szabadidős szolgáltatások évi 75.000 Ft értékig. A képernyő előtti munkavégzéshez kapcsolódó szemüveg és az üzemorvosi vizsgálat költségének sincs felső korlátja. A távmunka biztosításával is védhető a munkavállalók egészsége. A veszélyhelyzet 2022. június 30-ig meghosszabbításra került. A veszélyhelyzet meghosszabbításának következtében június végéig továbbra is alkalmazható lesz a távmunkavégzés esetén adómentesen adható költségtérítés a minimálbér 10 százalékáig. Egészségvédelmi eszközök, tesztek, maszkok, fertőtlenítők biztosítása is adómentes. Újként került a törvénybe és 2022.01.01-től alkalmazható a kifizető által biztosított - kizárólag emberi erővel hajtott vagy legfeljebb 300 W teljesítményű elektromos motorral segített - kerékpár magáncélú használata.
- Milyen szabályozások vonatkoznak az elszámolható – egészségmegőrző – tételekre?
A fentiek közül a szemüveg elszámolhatóságának értelmezése szokott problémát okozni. Itt érdemes A képernyő előtti munkavégzés minimális egészségügyi és biztonsági követelményeiről szóló 50/1999. (XI. 3.) EüM rendeletet tanulmányozni, ami szabályozza, hogy mikor, hogyan szükséges irodai alkalmazottainknak szemüveget biztosítani. Ezzel kapcsolatban kiemelendő, hogy a szabályozás a lencsére helyezi a hangsúlyt, így a nagy értékű keretet az adóellenőrzés minősítheti úgy, hogy az nem a vállalkozási tevékenység érdekében felmerült ráfordítás. Kedvező lehetőség még, a szép kártyára feltöltött összegek közötti átjárhatóság is.
- Vannak-e olyan vonatkozásai fenti kérdésnek, amelyek kevésbé ismertek a cégvezetők, munkaadók előtt?
Bizonyára a kerékpár használatának juttatási szabályai széles körben még nem ismertek. A kerékpár használatára nincs korlát a törvényben, az akár valamennyi alkalmazott számára juttatható és csak tulajdonba adással válik adókötelessé.
A SZÉP kártya „zsebei” közötti átjárhatósággal is bővülhet a szabadidős és sport tevékenységre felhasználható támogatások összege 2022 évben. Az egyes alszámlákra utalt támogatásból 2022. december 31-ig a szolgáltató az elfogadói szerződésétől eltérően egy másik alszámlán lévő összeget is elfogadhat, azaz a kártyabirtokos az egyes alszámlákon lévő pénzeszközt másik alszámlánál meghatározott szolgáltatás ellenértékének megfizetésére is felhasználhatja (a 76/2018. kormányrendelet 22. §, és a 784/2021. kormányrendelet 1. § előírásai szerint).
A távmunka biztosítása esetén fontos a megfelelő dokumentálás, azaz munkaszerződésbe szükséges foglalni a távmunkavégzést, és megfelelő nyilvántartás szükséges az otthoni munkavégzés igazolására, tekintettel arra, hogy az csak az otthon töltött napokra adható.
Nem újdonság, de lehetőség az évente egyszer adómentes adható ajándékcsomag 20 e Ft-ig. Ez is lehet, akár gyümölcs, vagy egyéb vitamin is.
- A járványhelyzet kínál-e többletlehetőséget az adható egészségmegőrző juttatások terén?
Az egészségvédelmi eszközök, a kifizető által biztosított védőoltás, járványügyi szűrővizsgálat, tesztek, maszkok, fertőtlenítők juttatása adómentessé vált. A járványhelyzetre tekintettel történt a SZÉP kártyán lévő összegek átjárhatóságának biztosítása is.
Kevesek számára ismert, hogy a járványhelyzetre tekintettel nem csak fizetési könnyítést lehet kérni az adókra, hanem van mód az adótartozásból végleges elengedésre is!
Adófizetési kedvezmények
A szabályozás 2022. június 30-ig hosszabbította meg a veszélyhelyzet alatt bevezetett rendkívüli fizetési könnyítések igénybe vételi lehetőségét. Ennek megfelelően, a vállalkozók egyszeri adómérséklést vagy részletfizetési kedvezményt/fizetési halasztást vehetnek igénybe a 2021. december 1-től 2022. június 30-ig terjedő időszakban előterjesztett kérelmükre függetlenül attól, hogy 2021-ben részesültek-e ilyen fizetési könnyítésben.
A fizetési könnyítések tartalma az eddigiekhez képest nem változott:
- Legfeljebb 6 havi pótlékmentes fizetési halasztás vagy legfeljebb 12 havi pótlékmentes részletfizetés engedélyezett, és legfeljebb 5 millió forint összegű adóra kérhető, ha a kérelmező a kérelem benyújtásával egyidejűleg valószínűsíti, hogy a fizetési nehézség a veszélyhelyzetre vezethető vissza;
vagy
- az adózó kérelmére az adótartozás egy alkalommal, legfeljebb 20 százalékkal, de 5 millió Ft-ot meg nem haladó összegben mérsékelhető, feltéve, hogy az adótartozás megfizetése a kérelmező gazdálkodási tevékenységét a veszélyhelyzetre visszavezethető okból ellehetetlenítené. (Az adómérséklés csak egy adónem tekintetében kérelmezhető).
A fentiek szerinti adómérséklés és részletfizetés/fizetési halasztás egymással nem kombinálhatók.
Jó hír azonban, hogy az adózás rendjéről szóló törvényben meghatározott általános korlátozások nem vonatkoznak a fentiek szerinti rendkívüli fizetési könnyítésekre. Ez azt jelenti, hogy a rendkívüli fizetési könnyítések a természetes személyektől levont SZJA-előlegre, SZJA-ra, járulékra, a beszedett adóra is kiterjednek, továbbá, az áfa-csoportos és tao-csoportos adóalanyokat is megilletik.