Év végétől a vállalatok jelentős részére fontos kötelezettségeket ró az idén június 29-én hatályba lépett, erdőirtás elleni küzdelemmel kapcsolatos 2023/1115/EU rendelet. A KPMG szakértői nyilatkoztak a Gazdasági Kalauznak. Gera Anna és Márkus Fanni 2024. szeptember 25-én mutatják be a rendelethez kapcsolódó tudnivalókat a Gazdaság Házában.
A rendelet megalkotásával az Európai Unió csökkenteni kívánja hozzájárulását az erdőirtáshoz és erdőpusztuláshoz. Mivel ezekhez bizonyos áruk, így a szarvasmarha, kakaó, kávé, olajpálma, gumi, szója és fa kereskedelme jelentős mértékben hozzájárul, a rendelet új követelményeket vezetett be ezen áruk, valamint más, ezeket tartalmazó, ezekkel etetett vagy ezek felhasználásával készült termékek kapcsán. – mondta el lapunknak dr. Márkus Fanni, a KPMG jogi szakértője. Ezek forgalomba hozatala, forgalmazása és exportja csak akkor lesz lehetséges, ha három fő követelmény teljesül - hangsúlyozta a szakértő.
A három fő követelmény, hogy a termékek egyrészt erdőirtásmentesek legyenek, azaz olyan földterületen állították elő, amelyen nem végeztek erdőirtást, illetve a fát úgy termelték ki, hogy azzal nem okoztak erdőpusztulást. Másrészt előállításuk az előállító ország vonatkozó jogszabályaival összhangban történjen, ideértve többek között a környezetvédelmi szabályok és az emberi jogok tiszteletben tartását, és az adó-, korrupcióellenes szabályozásnak való megfelelést. Harmadrészt a termékek kellő gondosságra vonatkozó átvilágítási nyilatkozattal legyenek ellátva, az un. due diligence eljárás alapján. – ismertette a részleteket de. Gera Anna, a KPMG szakértője.
Fontos megjegyezni, hogy a fenti lefolytatandó due diligence eljárásnak is fő szabály szerint három részből kell állnia. Egyik az információgyűjtés a termékkel kapcsolatban, ideértve a kellő bizonyosságot nyújtó és ellenőrizhető információt arról, hogy a termékek erdőirtásmentesek és az előállító ország jogszabályaival összhangban állították elő azokat – emelte ki a jogi szakértő. Második szabály a kockázatértékelés az információk alapján arról, hogy a termék megfelel-e a rendeletnek, figyelembe véve például az előállító országban az erdőirtás gyakoriságát és a jogsértésekkel kapcsolatos aggályokat. Harmadik rész a kockázatcsökkentő intézkedések bevezetése, például független auditok elvégzése, kapacitásépítés és beruházások formájában megvalósuló támogatás.
A rendelet súlyos szankciókat vetít előre a szabályok be nem tartása esetén, ideértve a környezeti kárral és a termékek értékével arányos bírságokat, amelynek maximum értéke legalább a gazdasági szereplő vagy kereskedő éves árbevételének 4%-a, valamint az érintett termékek vagy az ügyletből elért bevételek elkobzását. – hangsúlyozta dr. Márkus Fanni.
Az EUDR hatálya alá számos iparágat érint. A rendelet érintheti például az autóipart (gumiabroncs, bőrhuzatok), nyomdaipart (nyomtatott kiadványok), elektronikai ipart (gumitömítés, gumidugó), kozmetikai ipart (sztearinsav és palmitinsav) a gyógyszeripart (glicerin, kávé tartalmú gyógyszerek és vitaminok) vagy a bútoripart (faalapanyagok, bútorok). Emellett szinte az összes iparág és azon belül a teljes ellátási lánc érintett lehet a kötelezettségekben egyes gumiból készített alkatrészekre, illetve a csomagolóanyagokra (kartonpapír, raklap stb,).
További részletek a szeptember 25-én 14.00 órakor kezdődő workshopon a Gazdaság Házában.