A 100 milliárdos Demján Sándor Tőkeprogram keretében eddig 55 tőkebefektetésről és 10,8 milliárd forintról született döntés, de annak érdekében, hogy a vállalkozások még szélesebb körben vehessék igénybe a támogatást, a felhívás több ponton módosult. A téma kapcsán a Fejér Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamaránál 2025 őszén tájékoztató programot is tartunk.
A tőkeprogram célja, hogy a strukturálisan tőkeszegény hazai kkv-szektornak érdemi forrást biztosítson. Eddig évente legfeljebb néhány tucat növekedési fázisban lévő kkv igényelt állami tőkebefektetést – a most elért döntésszám már önmagában meghaladja ezt. A Nemzetgazdasági Minisztérium közlése szerint kiemelkedő változás, hogy
- lehetőség nyílik follow-on befektetésekre is, vagyis azok a cégek, amelyek már sikeresen lezártak egy projektet, újra pályázhatnak
- az akvizíció, valamint a tulajdonosi és vezetői kivásárlás is bekerült a támogatható tevékenységek közé
- a termékleírás kiegészült a fenntartási kötelezettséggel, valamint
- tovább bővült a támogatható költségek köre: már sales- és marketing kiadások, személyi jellegű költségek, képzések, készletfinanszírozás, illetve tanácsadói és szakértői díjak is finanszírozhatók a program keretében.
A befektetést elnyert vállalkozások számára a finanszírozási mix megtervezéséhez, a tervezett beruházások megvalósításához, vagy akár az üzleti lehetőségek feltérképezéséhez komoly segítséget nyújthat a Magyar Gazdaságfejlesztési Ügynökség által működtetett Demján Sándor Tanácsadási Voucher Program, amelyet rendkívül kedvezményesen, akár 80 százalékos támogatással vehetnek igénybe a vállalkozások.
A Demján Sándor Tőkeprogram erőssége, hogy nemcsak tőkét biztosít, hanem folyamatos szakmai felkészítést is nyújt a jelentkező cégeknek, a cél egy erősebb, versenyképesebb és finanszírozhatóbb magyar kkv-szektor létrehozása - közölte a minisztérium.