Cookie / Süti tájékoztató
Kedves Látogató! Tájékoztatjuk, hogy az fmkik.hu honlap felhasználói élmény fokozásának érdekében cookie-kat alkalmazunk. A honlapunk használatával ön a tájékoztatásunkat tudomásul veszi.
bővebben
Elfogadom
AA

Az alkotás vágya elengedhetetlen

2022. március 20.

Az AIKSZ Zrt. 1960 óta foglalkozik tanulóképzéssel bútorasztalos szakmában, több évtizede működtetnek önálló tanműhelyt, főállású szakoktató felügyeletével. Jól felszerelt tanműhelyükben képzik az asztalos tanulókat, akik üzemi körülmények között sajátítják el az egyedi bútorgyártás mesterfogásait.

Kotsis Péter, az AIKSZ Zrt. ügyvezetője a duális képzés fontosságáról nyilatkozott az olvasóknak, a márciusi Gazdasági Kalauzban. Az újság elérhető az alábbi LINKEN.

  • Kérem, mutassa be röviden a céget!

Részvénytársaságunk az 1952-ben alapított Asztalosipari Kisszövetkezet általános jogutódjaként működik. Korszerű SCM gépekkel felszerelt üzemünkben munkatársaink a kézműves tradíciókra épülő modern technológia segítségével valósítják meg a megrendelőink speciális igényei szerint tervezett berendezéseket. A folyamatos szakember utánpótlás érdekében jól felszerelt tanműhelyünkben képezzük az asztalos szakmunkás tanulókat, akik üzemi körülmények között sajátítják el az egyedi bútorgyártás mesterfogásait. 
Neves belsőépítész tervezők bevonásával érjük el célkitűzésünket, hogy ne csupán használati értékű bútorokat állítsunk elő, hanem azok magas minősége az esztétikai értéket is magában hordozza és ezáltal a lakás valódi otthonná váljék. Jónéhány referencia munkánk bizonyítja, hogy a sikeres üzleti vállalkozás nélkülözhetetlen "körítése" a jól megtervezett, funkcionálisan átgondolt berendezés.

  • Milyen szakmában képeznek tanulókat és mióta működnek, mint duális képzőhely? 

Társaságunk a 1960 óta foglalkozik tanulóképzéssel bútorasztalos szakmában, több évtizede működtetünk önálló tanműhelyt, főállású szakoktató felügyeletével. 

  • Milyen pozitív tapasztalatokat szerzett a gyakorlati oktatás során?

Gyakorlati képzés rendkívüli kihívásokkal küzd napjainkban. Egy óriási demográfiai gödör aljáról próbáljuk felküzdeni magunkat. A gyerek kevés, a szakmunkás utánpótlás még kevesebb. A szakma, a kétkezi munka becsülete az elmúlt években ismét erősödésnek indult.  Kezdi visszanyerni méltó helyét az emberek szemében, és ez a pályaválasztás során is remélhetőleg a szakgimnáziumok és szakiskolák felé tereli a pályaválasztó gyerekek és szüleik figyelmét.

  • Miben látja a gyakorlati képzés sikerének a kulcsát?

Jól képzett szakember csak jó tárgyi tudású gyermekekből válhat. Hiszem, hogy az új rendszerű szakképzési munkaszerződéssel együtt járó juttatások sok pályaválasztót a szakképzés felé orientálnak. A duális, valódi műhelykörülmények között folyó oktatás pedig jó szakembereket képes kinevelni.

  • Kinek ajánlja az Önöknél oktatott szakmákat, milyen képességek szükségesek hozzá?

A jó kézügyesség, a biztos általános iskolai alaptudás, a kétkezi munka iránti érdeklődés, az alkotás vágya elengedhetetlen ahhoz, hogy jó szakembert tudjunk képezni tanulóinkból. És azt gondolom, ez minden szakmánál elengedhetetlen feltételrendszer.

  • Miért érdemes Önöknél tanulni ezeket a szakmákat?

Önálló tanműhelyben, főállású szakoktató felügyeletével tanulhatnak nálunk a hozzánk érkező tanulók. A tanműhelyi környezeten kívül nagy hangsúlyt fektetünk arra is, hogy tanulóink  megtapasztalhassák a valódi termelő üzemi környezetet, bekapcsolódhassanak a gyártás folyamataiba. Komplex technológiánknak köszönhetően minden asztalos munkafolyamatot elsajátíthatnak társaságunknál, a lapszabászattól kezdve, a CNC megmunkáláson át, a furnérozásig.

  • Hány tanulót fogadnak szakképzési munkaszerződéssel?

Jelenleg kimenő tanulószerződéses rendszerben vannak nálunk végzős tanulók, és nyári termelési gyakorlattól kezdődően lesznek nálunk szakképzési munkaszerződéssel asztalos tanulók.