A megújult szakképzési rendszer ösztönzési és finanszírozási modelljét mutatta be dr. Varga Zoltán Balázs főosztályvezető (Innovációs és Technológiai Minisztérium) a Gazdaság Házában tartott konzultáción. Új struktúra alakult ki a szakképzésben. Szakirányú az oktatás, a duális képzés megvalósul.
A cikk elolvasható az alábbi linken, a májusi GAZDASÁGI KALAUZBAN.
A megújult szakképzési rendszerben versenyképes tudást és valódi szakmai tapasztalatot szerezhetnek a tanulók és a gyakorlati ismeretek elsajátításán van a hangsúly. Ezért is fontos, hogy minél több tanuló szakirányú oktatása valósulhasson meg vállalati környezetben, akár a leendő munkáltatóiknál. A szakképzés népszerűségének növekedése új lehetőséget teremt a gazdasági szereplők számára is. A cégek már tanulóidejük alatt fokozatosan bevonhatják a diákokat a termelésbe, részt vállalhatnak az általuk alkalmazott technológiákat és a vállalati kultúrát ismerő munkavállalók képzésében. Az új rendszerben a duális partnerek jelentős mértékű, tanulónként akár 250 ezer forint összegű adókedvezményben részesülhetnek, ennek szabályozását is pontosítja a benyújtott törvényjavaslat.
Elfogadás esetén a módosítások többnyire júliustól vagy az új tanévben alkalmazhatók.
A gazdasági szereplőknek nemcsak a bevételei növekszenek jelentősen, hanem több kiadással is számolniuk kell, de összességében megéri részt vállalniuk a duális képzésben. A megújult rendszerben ugyanis a tanulószerződést szakképzési munkaszerződés váltja fel. A tanuló a vállalat munkavállalója, akit az elvégzett tanulmányai, munkája ellenértékeként a korábbi juttatásoknál lényegesen magasabb összegű - akár a mindenkori minimálbérrel megegyező, de legalább annak 60 százalékát kitevő mértékű - munkabér illet meg. A munkáltatót ebben a körben szociális hozzájárulási adó, szakképzési hozzájárulási és személyi jövedelemadó fizetési kötelezettség nem terheli. Fontos, hogy a minőségirányítási rendszerbevezetését az új jogszabály kitolja 2022. augusztus 31-ig, ez nagy könnyebbség, főleg a kkv-knak. Mindezek mellett még számos juttatás és kedvezmény van a megújuló rendszerben.
A konzultáción elhangzott, hogyan történik a KATA-s vállalkozók esetében a finanszírozás. A jogalkotó gondolt a KATA-s és a KIVA-s vállalkozásokra is; akik, ha duális képzőhelyként működnek, és munkaszerződéssel tanulót foglalkoztatnak, megteremtődik az adóvisszatérítés.
Sokszereplős együttműködésről van szó, közös a feladat. A szakképzésbe bekapcsolódó diákok számára a vállalatok az iskolával együtt alakítják ki a közös képzési programot. A kamara katalizátor szerepet vállal és elkötelezettséggel segíti a tanulók – a jövő szakemberei – és a vállalatok egymásra találását. A közös feladat mellett, közös a vizsgáztatói felelősség is.
Ahhoz, hogy a szakképzési és felnőttképzési rendszer hosszútávú működése biztosítható legyen, a kamarák, szakképzési centrumok, intézmények és a gazdasági szereplők összefogására, együttműködésére van szükség.